شستی چیست؟

شستی یا شاسی وسیله‌ای برای کنترل برخی از جنبه‌های یک ماشین یا فرایند است که در بخش های مختلف مانند مدار فرمان، ماشین ابزار، تابلوهای صنعتی و … برای قطع و وصل مدار به کار می رود. دکمه فشاری یا push button معمولاً از مواد سخت مانند پلاستیک یا فلز ساخته می شود. سطح آن معمولاً صاف یا به گونه ای است که انگشتان دست به آسانی روی آن قرار گرفته و به راحتی باز و بسته می شود. با اعمال فشار بر روی شاسی، کنتاکت داخل آن تغییر وضعیت داده و فرمان اجرا می شود. با قطع این فشار کنتاکت ها به حالت اولیه باز می گردند.

  • شستی
  • شستی

شستی‌ها در دو نوع استارت و استاپ ارائه می گردند. موارد استفاده  از این کلید ها برای تابلوهای برق صنعتی و به منظور راه‌اندازی موتور (شستی استارت) و قطع کننده (شستی استاپ) است.

در واقع، این کلید با مکانیزم ساده سوئیچی فرآیند یک سیستم عملیاتی و یا یک دستگاه را کنترل می کند. جنس بدنه و قسمت های مختلف این کلید معمولا از پلاستیک یا فلز یا باکالیت مقاوم و سخت و پلاستیک است.شستی های فلزی و پلاستیکی، کنتاکت کمکی دارند.

شستی به عنوان تجهیزات فرمان می باشند که تحریک آنها با دست انجام می‌شود و برای فرمان قطع و وصل مدار، مورد استفاده قرار می گیرند. به صورت معمول، برای فرمان وصل مدار از رنگ سبز شستی با کنتاکت باز استفاده می‌کنند و همچنین برای فرمان قطع مدار از رنگ قرمز و با کنتاکت بسته بهره می برند. چنانچه از فرمان قطع و وصل در یک شستی استفاده شود، به عنوان شستی استارت استوپ دوبل شناخته می‌شود.

کاربرد شستی ها

به صورت معمول، شستی ها  برای محل هایی که فرمان ها باید  به صورت کاملا تفکیک شده باشند مناسب هستند.این کلیدها معمولا بر اساس رنگ ها کدبندی می گردند. این بدان معنی است که به هر عملکرد یک رنگ اختصاص داده می شود و بدین ترتیب اپراتور دیگر در هنگام انجام کار دکمه اشتباه را فشار نمی دهد.

انواع شاسی

شستی ها در مدل ها و رنگ های مختلف و برای کاربردهای متفاوت تولید می شوند. برای جلوگیری از اشتباه اپراتور در هنگام فشار دادن این کلیدها معمولاً شاسی ها بر اساس رنگ کد‌گذاری می‌شوند.

شستی استارت- استپ

شاسی استارت که معمولاً با رنگ سبز شناخته می شود، دارای کنتاکت باز بوده و برای صدور فرمان راه اندازی موتور (استارت) استفاده می شود. شاسی استپ با داشتن کنتاکت بسته، معمولاً به رنگ قرمز بوده و برای اجرای فرمان قطع در تابلوهای صنعتی برق به کار می رود. صدور فرمان قطع و وصل در یک شستی سبب می شود تا شستی با عنوان شاسی استارت-استپ یا دوبل نام گذاری شود.

شستی قارچی

برخی از انواع شاسی دارای سر بزرگ تر نسبت به سایر شاسی ها هستند که از آنها به عنوان شاسی قارچی یاد می‌کنند و در مواقع اضطراری برای اجرای فرمان قطع به کار رفته و امنیت مدار را افزایش می دهند.

شستی

شستی یک طرفه و دو طرفه کلید دار

بر روی بعضی از انواع شاسی یک طرفه و دو طرفه اهرمی جهت چرخاندن وجود دارد که به کمک آن می توان فرمان قطع یا وصل را صادر نمود. این اهرم از نوع اتوماتیک نبوده و به صورت دستی عمل می کند. شاسی یک طرفه دارای یک کنتاکت و شاسی دو طرفه دارای دو کنتاکت است.

بر روی برخی از شاسی ها کلیدی وجود دارد. کلید به معنای الزام وجود اپراتور در محل و عدم نیاز صدور فرمان از طریق شخص دیگر است. همچنین وجود چراغ و روشن بودن آن بر روی انواع شاسی به معنای عمل کردن کلید می باشد.

شستی

شرکت شیلیران انواع شاسی استارت، استوپ، دوبل ،یک طرفه، دوطرفه را در مدل های ساده، چراغدار، کلید دار و .. به بازار عرضه می کند.